Widzieć w ciemności

Widzieć w ciemności

Pasmo, w jakim widzimy mieści się w zakresie 380-780 nm. A co jeśli akurat musimy prowadzić obserwację w nocy lub przy braku światła? Od strony technicznej poradzono sobie z tym już stosunkowo dawno temu – za 6 lat doczekamy stulecia tego wynalazku. Wydawać by się mogło, że może niewiele jeszcze w tym obszarze nas czeka. A jednak.

Jak podaje źródło – amerykańska armia prowadzi ćwiczenia z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych nowej generacji. Zamiast znanego zielonego obrazu, nowe rozwiązanie, w połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością (AR) pozwala obserwować otoczenie (i oczywiście prowadzić działania) w zupełnie nowej jakości.

Zobaczcie sami – to robi wrażenie.

Rozwiązanie wydaje się bardzo ciekawe. Szczególnie z perspektywy jego możliwych zastosowań w obszarze wsparcia osób z poważnymi wadami wzroku. Przestaje być sztuką widzieć w ciemności. Teraz to sposób dalszej obróbki danych i ich prezentacja może stanowić języczek u wagi.Kręgi wojskowe jak zawsze mają wyłączność na takie rozwiązania, ale pozostaje to zapewne kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *