Widzieć w ciemności

Widzieć w ciemności

Pasmo, w jakim widzimy mieści się w zakresie 380-780 nm. A co jeśli akurat musimy prowadzić obserwację w nocy lub przy braku światła? Od strony technicznej poradzono sobie z tym już stosunkowo dawno temu – za 6 lat doczekamy stulecia tego wynalazku. Wydawać by się mogło, że może niewiele jeszcze w tym obszarze nas czeka. A jednak.

Jak podaje źródło – amerykańska armia prowadzi ćwiczenia z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych nowej generacji. Zamiast znanego zielonego obrazu, nowe rozwiązanie, w połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością (AR) pozwala obserwować otoczenie (i oczywiście prowadzić działania) w zupełnie nowej jakości.

Zobaczcie sami – to robi wrażenie.

Rozwiązanie wydaje się bardzo ciekawe. Szczególnie z perspektywy jego możliwych zastosowań w obszarze wsparcia osób z poważnymi wadami wzroku. Przestaje być sztuką widzieć w ciemności. Teraz to sposób dalszej obróbki danych i ich prezentacja może stanowić języczek u wagi.Kręgi wojskowe jak zawsze mają wyłączność na takie rozwiązania, ale pozostaje to zapewne kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *