Model geometryczny – sprawa trochę prostsza

Model geometryczny

Model geometryczny – jego opracowanie to jeden z początkowych etapów tworzenia modelu dyskretnego. Od tego etapu w niemałym stopniu zależą losy symulacji numerycznej. Z punktu widzenia biomechaniki opracowanie modelu wyglądać może tak:

  • zdobycie danych pochodzących z obrazowania metodą tomografii komputerowej (CT);
  • wyizolowanie obiektu – stworzenie modelu powierzchniowego;
  • obróbka modelu (wygładzanie, usuwanie artefaktów, itp.);
  • import modelu do preprocesora aplikacji MES;
  • opracowanie modelu geometrycznego;

Dalsze kroki znamy. Problem w tym, że czasem już pierwszy krok nastręcza dużych problemów. Szpitale, powołując się na ochronę danych i dobro pacjenta takich danych wydać nie chcą/nie mogą. I chwała im za to – w końcu to mogłyby być kiedyś i nasze zdjęcia. Lekarz z którym współpracujemy, też ma pewne ograniczenia, na stronach oferujących bezpłatne próbki akurat nie ma tego co potrzebne…

A gdyby tak …

Przeglądając jakiś czas temu zasoby Internetu natrafiłem na ciekawą stronę – http://lifesciencedb.jp/bp3d/. Co tam znajdziemy? Otóż strona to jakby słownik anatomii tyle, że hasła to modele powierzchniowe w formacie OBJ. W praktyce mamy dostęp do geometrii poszczególnych struktur i możemy z nich korzystać w oparciu o licencję CC-BY SA 2.1JP. Żeby nie było zbyt różowo – Autorzy ostrzegają, że modele nie reprezentują jeszcze wszystkich detali a cześć z nich może być w pewnym stopniu wytworem artystów plastyków.

4th_lumbar_vertebra
IV kręg lędźwiowy – BodyParts3D, © The Database Center for Life Science licensed under CC Attribution-Share Alike 2.1 Japan

W oparciu o takie obostrzenia oczywistym jest, że do nauki anatomii takie dane nadawać się nie mogą ze względu na możliwe błędy. Niemniej jednak o czegoś się zaczyna i opracowanie choćby koncepcyjnego modelu może być teraz odrobinę prostsze. Z moich obserwacji wynika, że z aplikacji tej korzystają choćby Autorzy haseł na Wikipedii zamieszczając przestrzenne modele struktur kostnych z oznaczonymi, opisywanymi w definicjach detalami. Nie jest to z całą pewnością wyznacznik, na który winni powoływać się lekarze czy inżynierowie, ale od czegoś można zacząć – do tworzenia modeli na potrzeby laboratorium z modelowania numerycznego takie dane to łakomy kąsek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.